THE WINNERS OF THE NINTH INTERNATIONAL JSFest 2021 VOCAL COMPETITION

 

The winners of I, II, III, IV, V and VI degrees in each age group will receive diplomas.

10-11 years old

1st place -  Ekaterina Semiokhina, Krasnogorsk, Russia                                  https://youtu.be/eWShoCWL3a8            https://youtu.be/ovBKurh9JnM

2nd place - Madina Denshchikova , Stavropol,  Russia                                      https://youtu.be/7RaffeIOrDI                   https://youtu.be/54Gb-OdI5fk

2nd place - Daria Iakubchik, Saint-Petersburg, Russia                                      https://youtu.be/yRMosiAJLeI

3rd place -  Caryn Lee Kai Ying, Penang  Malaysia                                              https://youtu.be/usKk6KWeyAU                https://youtu.be/DGBS2AQem

 

12-14 years old

1st place -  Jane Callista Saweango, Jakarta,Indonesia                                     https://youtu.be/VqjoG2FLbvc                https://youtu.be/7XctJpr_DjI

1st place -  Viktoriia Simdiakina,  Saint-Petersburg, Russia                             https://youtu.be/xp-HCEyfOkM               https://youtu.be/IIVReYqPutM

2nd place – Irina Prisjach, Sochi, Russia                                                                  https://youtu.be/VCvRHfl7mRs                https://youtu.be/JI4PbsCe4sI

 

3rd place – Polina Shcherbakova, Stavropol, Russia                                          https://youtu.be/4Ze_UgQgzGk              https://youtu.be/P8sWOlHQbj8

3rd place – Vladimir Denshchikov, Stavropol, Russia                                        https://youtu.be/yIb2oLxqcDo                 https://youtu.be/ek_GQqaQEbw
 

4th place -  Ghoshal Shreya, Kuala Lumpur, Malaysia                                         https://youtu.be/3v1ZjJMv0pA

4th place - Yu Yan Soo, Kuala Lumpur, Malaysia                                                   https://youtu.be/mhhBt98cwfs

 

15-17 years old

1st place - Julija Vaitoskaite, Vilnius, Lithuania                                                   https://youtu.be/Dh3hLbxIC3I                   https://youtu.be/-LlcP5Nyw14

2nd place - Marco J Sihombing, Tangerang, Indonesia                     https://www.youtube.com/watch?v=ArQn3eBIXVQ         https://youtu.be/3dXeuf9a-mo

2nd place - Levon Avakyan, Vladimir, Russia             https://www.youtube.com/watch?v=Yi_gaxlrKUY         https://www.youtube.com/watch?v=M_I4WAKG6UY

 

3rd place - Kseniya Ivanova, Moscow, Russia                                                        https://youtu.be/4L7cqHnrFPA               https://youtu.be/sZyCBfPZYBA

3rd place - Natalia Andreitseva, Nerungri, Russia                                                https://youtu.be/URL2CPgvotc               https://youtu.be/NzdrPRF-EJg

3rd place – Feodor Katilov, Saint-Petersburg, Russia                                         https://youtu.be/QkMh1_guMrY              https://youtu.be/SSfOTdh8Vdw

 

18-20 years old

1st place – Mykhailo Tarnavsky, Kyiv, Ukraine                                                       https://youtu.be/wZ4wvIkaL3k                  https://youtu.be/uQeFOD5ABII

1st place – Anastasiya Mironenko,  Moscow, Russia                                          https://youtu.be/JfdbbmCPrsM                https://youtu.be/_JWbmnyJbzM

1st place – Nastya Lanina, Lipetsk, Russia                                                              https://youtu.be/EOHWUyRMIV4             https://youtu.be/YhMQvmeTwKM

2nd place – Aruzhan Kusainova, Nur-Sultan, Kazakhstan                                  https://youtu.be/ozJyEP5krS4                    https://youtu.be/kBNHAfmgetg 

2nd place - Lhareen Lazo, Philippines                          https://www.youtube.com/watch?v=onsNUTd309k        https://www.youtube.com/watch?v=JUnm19xIPm8

 

3rd place - Ian Ranasinghe, Pannipitiya, Sri Lanka                                                 https://youtu.be/SGrJKw9M9m4               https://youtu.be/kxRGdr4n9KE

3rd place - Shenuk Wijesinghe, Colombo, Sri Lanka                                              https://youtu.be/syuI9oVn6Ic                     https://youtu.be/pIymMdLjVT4
 

20+ years old *professionals:

1st place – Zurab Avagumashvili,Tbilisi, Georgia           https://youtu.be/hqfGQExgmJs     https://youtu.be/4ZZMW_SZ89k      https://youtu.be/9fbVzQeYWzc

1st place – Alexandra Bozhko, Moscow, Russia             https://youtu.be/N_sCVMgzYHI      https://youtu.be/Ax4hWhqLS0s         https://youtu.be/dXtrfSaaBK4
1st place – Justyna Bujak, Lubin, Poland                           https://youtu.be/x7_lre8Q-kg           https://youtu.be/js62fCzlOik            https://youtu.be/vJWcXnuZPs0

 

2nd place – Cao Hanwen, Kyiv, Ukraine                              https://youtu.be/IAjgGRoIy78          https://youtu.be/Ks07wfP_Xd0         https://youtu.be/b5tuPpHTIg4

2nd place – Dominika Koscielniak, Berlin, Germany      https://youtu.be/OCtwZ6yjX50       https://youtu.be/XtOzdSd30dE      https://youtu.be/mbHsTx_GW2Y

2nd place – He Mu, Kyiv, Ukraine                                           https://youtu.be/tu5O3IqO4QE    https://youtu.be/LO3V7W0cEmo    https://youtu.be/x0OW3PNGzeM
2nd place – Aleksandra Iarikova, SPb, Russia                  https://youtu.be/nRKLLp6kFTU       https://youtu.be/TqQASn2jo7E       https://youtu.be/Z6OIiMAemCs

2nd place – Simona Skrebutenaite, Poland                      https://youtu.be/mbR4sxniSmE        https://youtu.be/rLl3-zpc0Bs          https://youtu.be/y5JiW2N6SGo

2nd place – Valeri Robanishvili,Tbilisi, Georgia               https://youtu.be/j3pttzF9zs0          https://youtu.be/nTHoudR9-h0         https://youtu.be/5htr5gXemCQ

 

3rd place – Grzegorz Smyk, Warsaw, Poland                  https://youtu.be/d1L2Y6itrpQ       https://youtu.be/7M6Wx5pm9Bw        https://youtu.be/_fz-YgmSHoI 

3rd place – Paulina Rogoz-Migacz, Poland                     https://www.youtube.com/watch?v=5KB0V7Yk_GI     https://www.youtube.com/watch?v=bbnfCEz7gVs

3rd place – Justyna Jabłonowska, Mława, Poland        https://www.youtube.com/watch?v=_BcnE4o99LA    https://www.youtube.com/watch?v=Lrp9VtslqDM

 

4th place – Zurabi Kobiashvili, Georgia   https://youtube.com/watch?v=jUKvK_UdFvc&feature=share    https://youtube.com/watch?v=CWQyjb6-so4&feature=share

4th place – Michał Stypułkowski, Poland                       https://www.youtube.com/watch?v=V-B1MddjjTQ     https://www.youtube.com/watch?v=BmRyABHy1dU

4th place – Albina Khuzina, Petrozavodsk, Russia      https://www.youtube.com/watch?v=73dq8Fp3HBY     https://www.youtube.com/watch?v=a2SD-mA-10c

4th place – Tarieli Bakhbakhashvili, Georgia                https://www.youtube.com/watch?v=JlfFT20Qdn0           https://www.youtube.com/watch?v=I6IR4njXT9o

4th place – Dariusz Kudełko, Wroclaw, Poland            https://youtu.be/Hc3B-g4N8fM         https://youtu.be/Y8bbjp3y8H0             https://youtu.be/deVPUjasRNk

4th place – Wan Zhangqi,  Kyiv, Ukraine                         https://youtu.be/hw-RB3XfgL8             https://youtu.be/Hfbnacj1YNg           https://youtu.be/UQvp8R-6cgk

 

5th place – Jurate Kunciene, Vilnius, Lithuania           https://youtu.be/e1f5bIIAdr0

5th place – Jagoda Leśniak, Wroclaw, Poland             https://youtu.be/pKYaj9kzx2Q              https://youtu.be/d9guI-KYln0             https://youtu.be/VLQjlamew0Q

5th place – Iva Khuang, Jakarta, Indonesia                   https://youtu.be/AmO23Stpneo         https://youtu.be/o5qKawmWr6A          https://youtu.be/OJ9ko8kt2d0

6th place – Kamila Kusio, Świdnica, Poland                 https://www.youtube.com/watch?v=exJTFzZ7-UU             https://www.youtube.com/watch?v=e-OIYQ-27i8

 

 

 

THE WINNERS OF THE EIGHTH INTERNATIONAL JSFest 2020 VOCAL COMPETITION

 

The winners of I, II, III, IV, V and VI degrees in each age group will receive diplomas.

 

1st place -  Dayana Rasulova, Moscow, Russia
1st place -  Zhanna Abisheva, Zhezqazgan, Kazakhstan

2nd place - Rugile Klimaityte, Vilnius, Lithuania
2nd place - Ferencz-Botond Vizsnyai, Cluj-Napoca, Romania

4th place -  Samuel Kärkkäinen, Tampere, Finland
4th place -  Alexander Kalischewski, Germany/Poland
 
Seniors 

2nd place - Tatiana Korovyakovskaya, Moscow, Russia 
2nd place - Maryam Galieva, Stepnogorsk, Kazakhstan

3rd place -  Justyna Droszcz, Poland
3rd place -  Vadim Pechnikov, Moscow, Russia
 
20+ years old 
*professionals:
1st place - Julia Kovrigina-Famba, Tampere, Finland

 

*amateurs:
3rd place - Svetlana Barinova, Saint-Petersburg, Russia
4th place - Ilona Lobova, Tampere, Finland
5th place - Kseniia Meshkova, Moscow, Russia 

 

Categories Duo, Trio, Quartet, and Ensemble
2nd place –  Julia Kovrigina-Famba, Ilona Lobova, Tampere, Finland

                  The winners of the seventh international Jean Sibelius song contest 2019, Turku, Finland.

 

Three best contestants in the group 20+ years old *professionals shall be awarded prizes in cash:

 

1st  place - 500 euro - Viktor Priebe, Stockholm, Sweden

2nd place - 300 euro - Vadim Mokin, Petrozavodsk, Russia

3rd  place - 100 euro - Arina Strelnik, Saint-Petersburg, Russia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4th place - Gevorg Karayan, Saint-Petersburg, Russia

4th place - Polina Kuznetsova, Samara, Russia

5th place - Teemu Mustonen, Turku, Finland

5th place - Vera Maslova, Saint-Petersburg, Russia

 

The winners of I, II, III, IV, V and VI degrees in each age group will receive diplomas.

All other contestants will receive a Diploma of Participant.

 

 1st place - Paulius Rimeikis, Klaipeda, Lietuva

2nd place - Alexandra Eroshkina, Stavropol, Russia

4th place - Karina Iakubenko, Chelyabinsk, Russia

4th place - Anastasiia Abramova, Chelyabinsk, Russia

4th place - Arina Sukhova, Belgorod, Russia

4th place - Elsie Pirinen, Turku, Finland

4th place - Georgii Kletinskii, Belgorod, Russia

5th place - Alisa Zhilina, Chelyabinsk, Russia

 

 

Special diploma of the best performance by Jean Sibelius:

1. Teemu Mustonen, Turku, Finland
2. Arina Strelnik, Saint-Petersburg, Russia

 

 

 

The winners of the sixth international Jean Sibelius song contest 2018, Turku, Finland.

 

JUNIOR

I place - EUR 500: was not awarded by the decision of jury.

II place - EUR 300: Jekaterina Tretjakova, Vilnius, Lithuania

III place - EUR 100: Alice Margaret Duffy, Moscow, Russia

 

SENIOR

I place - EUR 800: Inna Gudina, Saint-Petersburg, Russia

II place - EUR 500: Laima Česlauskaite - Zamkauskiene, Panevėžys, Lithuania

III place - EUR 200: Kasparas Damulis, Vilnius, Lithuania

 

The winners of IV, V and VI th degrees receive diplomas:

 

JUNIOR

IV place - DIPLOMA: Diana Golovyatinskaya, Stavropol, Russia,

 

SENIOR

IV place: DIPLOMA - Aigerim Altynbek, Astana, Kazakhstan

 V place: DIPLOMA - Iuliia Pavlishcheva, Saint-Petersburg Russia          

VI place: DIPLOMA - Anna Kulik, Rostov-on-Don, Russia

Diploma of the best conductor of the competition: Oleg Rozenberg, Russia

 

 

The winners of the fifth international Jean Sibelius song contest 2017, Turku, Finland.
 

SENIOR
I place - 2000€: Tigriy Bazhakin, Saint-Petersburg, Russia 
II place - 1200€: Olga Maslova, Petrozavodsk, Russia 
III place -    800€: Kseniia Kuchukova, Tallinn, Estonia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JUNIOR
I place - 1000€: Dariga Mussayeva, Astana, Kazakstan
II place -    700€: Mariam Iusufi, Saint-Petersburg, Russia
III place -    300€: Egor Martynenko, Saint-Petersburg, Russia

_MG_1544.jpg
_MG_1496.jpg
_MG_1447.jpg
_MG_1366.jpg